Erinevatest trükimeetoditest✨

Erinevatest trükimeetoditest✨

Kuumpresstrükk
Kuumpresstrükk on meetod, kus saadakse graafika tekstiilile kuumust ning survet kasutades. Täpsemalt pressitakse õhuke kile suure kuumuse ja surve abil kanga külge.
Kuumpresstrükil on kaks võimalust, õige värvitooni saamiseks. Esimene võimalus on see, et kui logo koosneb vaid paarist toonist, siis võime leida samas toonis värvi kile juba valmis värviliste kilede valikust ja seejärel saab logo spetsiaalse lõikuriga kohe välja lõigata. Juhul kui soovitud värvitooni ei ole või logo on mitmevärviline ja erinevate üleminekutega, siis on meil võimalik logo ka spetsiaalse valge paberi peale printida ja soovitud kujul välja lõigata. Lisaks saab kuumpressi abil teha ka helkurtrükki.
See sobib hästi meeskonnavormide, sponsorlogode, numbrite ja nimede trükkimiseks, aga ka töö- ja reklaamrõivastele. Sobib hästi väiksema koguse korral ja selle eeliseks on kiirus ning soodne hinna ja kvaliteedi suhe.

Sublimatsioon
Sublimatsioon trükkimine on trükitehnika, kus värvid on trükitud otse kanga pindmise kihi sisse, täpsemalt värvid aurustatakse materjali sisse. Selle suurimaks eeliseks on vastupidavus – värvid püsivad pikalt säravana ega tuhmu. Lisaks ei muuda sublimatsioonitrükk kanga omadusi (hingavus, elastsus, venib koos tootega, ilma et hakkaks pragunema).
Sublimatsiooni miinuseks on see, et see sobib vaid riidele, mis sisaldab vähemalt 70% polüestrit. Oluline on teada ka seda, et värvitoonid püsivad õiged vaid valgele põhjale trükkides. Kui riie on värviline, siis trükivärv muutub tunduvalt tuhmimaks ja õiget värvi pole võimalik garanteerida.
Lisaks rõivastele saab teha sublimatsiooni ka teistele tekstiilitoodetele, kui ainult riietele. Näiteks vihmavarjudele, kottidele, torusallidele, põlledele, rätikutele. Lisaks saab sublimatsioontrükki teha ka termostele ja kruusidele, mille pind on kaetud spetsiaalse kihiga.

Tikkimine
Masintikand on logode või kujutiste toodetele pealekandmine niidi ja nõela abil. Kujutise tikib tootele tikkimismasin kujundaja poolt joonistatud programmi alusel.
Tikkida võib peaaegu kõikidele tekstiiltoodetele: dressipluusid, fliisid, joped, kudumid, polosärgid, froteerätikud, pleedid, kotid, mütsid, spordirõivad ja tööriided. Enamasti tikitakse otse toodetele, kuid võimalik on valmistada ka embleeme või nimesilte. Tikandi eeliseks on kulumiskindlus, eseme pinnal on see reljeefne ning vastupidav, seda ei kahjusta päikesevalgus.

Siiditrükk
Siiditrükk on trükkimise meetod, kus värv kantakse trükitavale materjalile läbi peenikese võrgu (siidi), mis on pingutatud raamile. Trükivalmis raamid seadistatakse trükikarussellile – iga värv kantakse trükilauale kinnitatud tootele eraldi. Soovitud kujutis on võrgus avatud. Pinnad, mis värvi ei pea läbi laskma on kaetud emulsiooniga. Värvi laialiajamiseks ja üleliigse värvi eemaldamiseks kasutatakse raaklit. Värv kuivab ja kinnistub esemele kuivatustunnelis või lihtsalt õhu käes. Trükkida on võimalik nii tekstiiltoodetele kui ka teistele tasapinnalistele materjalidele.
Kuigi siiditrükk on enim levinud kujutiste ja logode trükkimiseks kangastele ja tekstiilitoodetele (nagu t-särk, poekott, spordirõivad) saab kujutisi siiditrüki meetodil väga edukalt trükkida ka kõikvõimalikele silindrilistele ja lamedapinnalistele toodetele, nagu kruusid, termosed, klaasid, pastapliiatsid, helkurid.
Siiditrüki hind sõltub trükitavast kogusest, trükkide arvust ühele tootele (ette, taha, varrukale) ja pildi värvide arvust. Värvilise siiditrüki tegemiseks peab iga värvi jaoks kasutama erinevat raami.

Lasergraveering
Lasergraveering on tehnoloogia, kus laserkiir põletab sümboolika toote pinnale. Tehnoloogia seisneb selles, et kiirega eemaldatakse tootelt pindmine kiht, mille tulemusena muutub eseme värv või reljeef. Graveeringu värvus sõltub laseri ja materjali reageerimisest, mille tulemuseks on materjalile omane toon. (Nt: roostevaba terasel mustjas, alumiiniumil valge, puidul tumepruun). Erinevate materjalide puhul jääb lasergraveeringu jälg erinev ja vahest ka reklaamkingituste erinevate partiide puhul võivad graveeritud sõnumi või logo värv erineda. Silindrilistele toodetele ( kruusid, klaasid, termosed jne. ) on võimalik graveerida ümber toote, kasutades selleks spetsiaalset masinasisest pöörajat. Lisaks on lasertehnoloogiaga võimalus graveerida ka fotot.

Tampotrükk
Oma olemuselt meenutab tehnoloogia natuke templiga trükkimist. Kuigi kujutis antakse edasi silikoonist padjaga ehk trükitampooniga, siis tegelikult on peamiseks elemendiks siiski sügavtrüki plaat, mis määrab värvi koguse ja kujutise. Trükijälg jätab siiditrüki moodi mahulise trükise mulje. Värviga täidetud anum liigub üle trükiplaadi ja täidab plaadile söövitatud logo kujutise värviga. Tampoon imab trükiplaadilt värvi enda külge ja järgmise vajutusega kannab selle üle tootele. Toode kuivatatakse õhu käes või tunnelahjus.
Kui on soov trükkida erikujulistele toodetele või siis pehmetele toodetele, on see ainuvõimalik trükitehnoloogia. Tampotrükk on parim viis logode pealekandmiseks ümara, nõgusa või ebakorrapärase kujuga toodetele. See võimaldab trükkida väga peeneid jooni ja detailseid kujutisi, mida näiteks siiditrükis teostada ei saa.

Published by

X